A6181AML-2.15
Image may not correspond to reality
  • A6181AML-2.15
  • A6181AML-2.15
A6181AML-2.15
Solid carbide micro pilot drills
A6181AML-2.15
Walter AG
within 1 week
Quantity
in stock at the supplier
Description
  • Special diameter tolerance for micro XD technology
Solid carbide micro pilot drills A6181AML • Xtreme Pilot 150 • 2xD • DIN 6535 HA shank • point angle 150° • Dc=2,15mm
Product Details
Main application
ISO K
ISO M
ISO N
ISO P
ISO S
Additional application
ISO H
ISO O
Point angle
150°
Material
SC
Cooling
yes
Cutting edge diameter [D c]
2,15 mm
Projection length [l 2]
11 mm
Cutting edge length [L c]
7 mm
Shank length [l 5]
42 mm
Shank diameter [d 1]
3 mm
Overall length [l 1]
57 mm